İzmi̇r’Deki̇ Metro Grevi̇ Sona Erdi̇… Maaş Mi̇ktarı Belli̇ Oldu | Senin Sendikan , Senin Sayfan

İzmi̇r’Deki̇ Metro Grevi̇ Sona Erdi̇… Maaş Mi̇ktarı Belli̇ Oldu

  • Anasayfa
  • İzmi̇r’Deki̇ Metro Grevi̇ Sona Erdi̇… Maaş Mi̇ktarı Belli̇ Oldu
İzmir’deki metro grevi sona erdi… Maaş miktarı belli oldu
Yazar : Admin / 2 Ağustos 2023, Çarşamba / Kategori : SODEMSEN / Görüntülenme Sayısı : 1960

İzmir’deki metro grevi sona erdi… Maaş miktarı belli oldu

Metro ve tramvay çalışanlarının greviyle başlayan İzmir’de toplu ulaşım normale döndü. İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzmir Metro A.Ş. ve işveren sendikası SODEM-SEN ile metro ve tramvayda çalışan işçilerin örgütlü olduğu TÜRK-İŞ’e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine pazartesi başlayan grev ikinci günün sonunda bitti.

İzmir’deki metro ve tramvay grevi sona erdi. Anlaşmaya göre bir temizlik görevlisi yol, yemek ve izin yardımı 27 bin 93 TL maaş alacak.

Dün akşam devam eden görüşmelerde İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, SODEM-SEN temsilcileri ve Demiryol-İş Sendikası yöneticileri arasında uzlaşma sağlandı. Uzlaşının sağlandığını ve grevin sona erdiğini ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, sosyal medya hesabı üzerinden attığı mesajla duyurmuştu. Bu sabah saatlerinden itibaren de metro ve tramvay yeniden çalışma başladı.

Demiryolu ağının yeniden faaliyete geçmesiyle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yurttaşların grevden dolayı mağdur olmaması için ESHOT ve İZDENİZ’e koyduğu ek seferler kaldırıldı ve tüm ulaşım ağı normal seyrine geri döndü.

Öte yandan Soyer, anlaşmanın detaylarını sosyal medya hesabı üzerinden açıkladı. Soyer, şöyle dedi:

“Demiryol-İş Sendikası ile sürdürdüğümüz TİS görüşmelerinde; en düşük 22.105, en yüksek 25.009 lira olan teklifimizdeki yevmiye ücretlerini sendika aynen kabul etti. Belediyemiz de diğer sosyal haklarda ortalama % 7 artışa rıza gösterdi. Böylece grevi sonlandıracak mutabakat sağlanmış oldu. Hem Belediyenin tüm çalışanları için sürdürdüğü ücret politikasındaki denge korundu hem de her iki tarafın yaptığı fedakarlıkla anlaşma noktası bulundu. Süreç boyunca sabreden, destek olan tüm vatandaşlarımıza ve çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.”


0

Habere yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız