Hükümet Kamu Toplu Sözleşmesi̇ İçi̇n İlk Tekli̇fi̇ni̇ Yaptı | Senin Sendikan , Senin Sayfan

Hükümet Kamu Toplu Sözleşmesi̇ İçi̇n İlk Tekli̇fi̇ni̇ Yaptı

  • Anasayfa
  • Hükümet Kamu Toplu Sözleşmesi̇ İçi̇n İlk Tekli̇fi̇ni̇ Yaptı
Hükümet Kamu Toplu Sözleşmesi için ilk teklifini yaptı
Yazar : Admin / 14 Ağustos 2023, Pazartesi / Kategori : Kamu Görevlileri Sendikaları / Görüntülenme Sayısı : 119

Hükümet Kamu Toplu Sözleşmesi için ilk teklifini yaptı

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde 1 Ağustos’ta başlayan süreç devam ediyor.

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmesi yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, görüşmeyle ilgili açıklama yaparak hükümetin teklifini sundu.

‘İLK 6 AYI İÇİN YÜZDE 14, İKİNCİ ALTI AY İÇİN YÜZDE 9’

Işıkhan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

BUGÜNE KADAR 6 TOPLU SÖZLEŞME İMZALADIK: Kamu görevlilerimizin hakları için bugün bir kez daha 7. dönem toplu sözleşmemiz için buradayız. Genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 22. yılımızı tekrardan kutlamak istiyorum. Kamu sendikacılığı alanında da birçok yasal düzenleme yaparak devlet ile çalışanın aynı masada buluşmasını sağladık. Kamu görevlilerimizin mali ve sosyal haklarında ciddi iyileştirmeler sağladık. Bugüne kadar 6 toplu sözleşme imzaladık. İnşallah 7. dönem toplu sözleşmesini de uzlaşıyla kamu personelimiz başta olmak üzere ülkemize hayırlı sonuçlar getirecek şekilde neticelendireceğiz.

TARAFLAR OLARAK DEĞİL PAYDAŞLAR OLARAK OTURDUK: Kamu çalışanlarının yaşama standartları yükseldi. En düşük memur maaşını 22 bin 17 liraya, en düşük memur emeklisi maaşını 9 bin 876 liraya çıkardık. Yaklaşık 4 milyon Memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren süreci sizlerle yürütüyoruz. Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 sözleşmesi görüşmelerinin 14’üncü gününde belli bir noktaya ulaşmış durumdayız. Taraflar olarak değil paydaşlar olarak oturduk. Yapılan müzakereler anlayış içinde gerçekleştirildi. Komisyon çalışmalarına katkı sağlayanlara teşekkür etmek istiyorum.

967 MADDEYLE GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRECEĞİZ: Kamu görevlilerinin geneline ilişkin tekliflerin ön müzakeresi yapıldı. Ön müzakerelerinin tamamlanmasıyla müzakere aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Madde sayısı 936’ydı. Maddeler ayrıştırıldı ve 967 maddeyle görüşmeleri sürdüreceğiz. 22 Ağustos tarihine kadar devam edecek olan sürecin bundan sonra da aynı nezaket süreci içinde sürdüreceğimize inanıyorum. Bilindiği gibi 2023 Ocak ayında kamu görevlerine yüzde 30 artış yaptık. Ayrıca Temmuz ayında 8 bin 77 lira seyyanen zam yaparak en düşük memur maaşını 22 bin 17 liraya yükselttik. Gerek ocak gerekse temmuzdaki artışların enflasyon farkı alınmadan ilave refah payı olarak verildiğini vurgulamak isterim. Kamu görevlilerine Ocak 2024’te yüzde 25 oranında enflasyon farkı vereceğimizi öngörüyoruz. 2023 zammından ilave refah farkından verileceğini kaynaklandığını belirtmek isterim. 2024 yılında ilk 6 ay içinde yüzde 10 sonraki 6 ay için yüzde 10 artacağını imza altına almıştık.

2024 OCAK AYINDA ENFLASYONU DİKKATE ALDIĞIMIZDA YÜZDE 42’Yİ BULAN ARTIŞ ÖNGÖRÜLMÜŞTÜR: Biraz sonra açıklayacağım 2024 zam tekliflerini bu çerçeve içinde değerlendirilmesini ifade etmek istiyorum. 2024-2025 toplu sözleşmeleri çerçevesinde kamu işveren heyeti olarak 2024 yılı ilk 6 ay için 14, ikinci 6 ay için 9, 2025 ilk 6 ay için 6, ikinci alı 5 olarak teklifimizi açıklıyorum. 2024 Ocak ayında enflasyonu dikkate aldığımızda yüzde 42’yi bulan artış öngörülmüştür. 2024’ün ikinci altı aylık dönemde kümülatif artış yüzde 54’ün üzerinde olacaktır. Temennimiz odur ki, paydaşlar da uzlaşı içinde imzalayalım. Kamu çalışanlarımız için pek çok kazanımı içeren uzlaşma sağlayacak maddelerimizin olduğunu vurgulamak isterim. Yetkili sendika temsilcilerine ve bürokratlara teşekkür ediyorum.

MEMUR-SEN’İN TALEBİ

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için 3’er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti.

Konfederasyon, 2025 için ise 6’şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti.


0

Habere yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız