Kesk, Zam Tekli̇fi̇ne Karşı Ülke Geneli̇nde İş Bıraktı: ‘İlk Uyarımız’ | Senin Sendikan , Senin Sayfan

Kesk, Zam Tekli̇fi̇ne Karşı Ülke Geneli̇nde İş Bıraktı: ‘İlk Uyarımız’

  • Anasayfa
  • Kesk, Zam Tekli̇fi̇ne Karşı Ülke Geneli̇nde İş Bıraktı: ‘İlk Uyarımız’
KESK,  zam teklifine karşı ülke genelinde iş bıraktı: ‘İlk uyarımız’
Yazar : Admin / 16 Ağustos 2023, Çarşamba / Kategori : KESK / Görüntülenme Sayısı : 120

KESK, zam teklifine karşı ülke genelinde iş bıraktı: ‘İlk uyarımız’

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 2024-2025 Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sürecinde  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon verilerinin esas alınması durumunda 16 Ağustos’ta iş bırakma eylemi başlatacaklarını duyurmuştu.

KESK Ankara Şubeler Platformu adına konuşan Burak Ustaoğlu, “Diğer TİS görüşmelerinde olduğu gibi bir kez daha TÜİK verileri esas alınarak sadece birkaç başlıkta önümüze bir teklif gelirse KESK olarak kabul etmeyeceğimizi ve 16 Ağustos 2023 Çarşamba günü üretimden gelen gücümüzü kullanarak iş bırakacağımızı buradan ilan ediyoruz” demişti.

KESK, iktidarın kamu emekçilerine ve emeklilere 2024 yılı için altışar aylık dilimler halinde için yüzde 14 + yüzde 9 maaş artışı, 2025 yılı için ise yüzde 6 + yüzde 5 maaş artışı teklifine tepki olarak ülke genelinde bir günlük iş bırakma eylemine başladı.

“İLK UYARI OLARAK İŞ BIRAKIYORUZ”

Grev alanında açıklamalarda bulunan KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan, iktidarın memur ve memur emeklisine zam teklifine tepki gösterdi.

Şükran Kablan, ilk toplantının yapıldığı 1 Ağustos’tan iki hafta sonra gelinen yerde dağ fare doğurduğu belirterek şunları söyledi:

“Ne yazık ki hükümet bu kez bizi yanılttı. Açıkçası biz bile bu kadarını tahmin etmiyorduk. Enflasyon hedeflerinin bile altında artışları teklif diye sundu. Biliyorsunuz, daha 18 gün önce Merkez Bankası yüzde 8,8 olan 2024 yılı enflasyon hedefini yaklaşık dört kat artırarak yüzde 33’e çıkardığını açıkladı. Ama AKP manidar bir şekilde 23. yaşına girdiği 14 Ağustos’ta bize 2024 yılı için taban aylığımıza yansıtılmayan ilave seyyanen ödenek dahil toplamda yüzde 23 maaş artışı teklif ediyor. Merkez Bankası 2025 yılı hedefini şimdiden yüzde 15’e çıkardı. Ama iktidar bize 2025 yılı için yüzde 11 artış teklif ediyor. İktidarın enflasyon hedeflerini her sene revize adı altında artırdığı bir ülkede yaşıyoruz. Çünkü orta vadeli planlarla, bütçelerle açıklanan enflasyon hedefleri hiç tutmuyor. İktidar her defasında “bu yıl enflasyon hedefimiz yüzde 5” diyor. Ama daha birkaç iyi içinde bu hedef ikiye, üçe katlanıyor.

“YOKSULLUK SINIRI 38 BİN TL’YE ULAŞTI”

Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı Temmuz 2023 itibari ile 38 bin TL’ye ulaştı. Biz en düşük maaş en az 45 bin TL olmalı diyoruz. Buna rağmen kamu işvereni 2 gün önce açıkladığı teklifi ile mevcutta 22 bin TL olan eşi çalışmayan, iki çocuklu en düşük kamu emekçisi maaşının (15/1 hizmetli) tam iki yıl sonra 30 bin 425 TL olmasını vaat ediyor. Yine bugün 20 bin 350 TL olan bekar, en düşük kamu emekçisi maaşının ise iki yıl sonra 28 bin 145 TL olmasını vaat ediyor. Üstelik iki yıl sonrasına havale edilen bu rakamların içinde taban aylığımıza yansıtılmayan, dolayısıyla emekli aylıklarımıza yansıtılmayan ilave seyyanen ödenek tutarlarının olduğunu açıklıyor.”

KESK, toplu sözleşme sürecine ilişkin “Kamu emekçisi ve emeklisi ile toplamda 6 milyonu aşkın bir kitle 1 Ağustos’ta yapılan toplantıdan bugüne merakla 13 gündür kamu işverenin yani hükümetin teklifini bekliyordu. O teklif nihayet açıklandı” değerlendirmesinde bulundu.

0

Habere yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız