Bi̇rko’Da İşten Çıkartılan İşçi̇lerden 32’Si̇ İşe Dönüyor | Senin Sendikan , Senin Sayfan

Bi̇rko’Da İşten Çıkartılan İşçi̇lerden 32’Si̇ İşe Dönüyor

  • Anasayfa
  • Bi̇rko’Da İşten Çıkartılan İşçi̇lerden 32’Si̇ İşe Dönüyor
Birko’da işten çıkartılan işçilerden 32’si işe dönüyor
Yazar : Admin / 12 Ocak 2022, Çarşamba / Kategori : ÖZ İPLİK–İŞ / Görüntülenme Sayısı : 7229

Birko’da işten çıkartılan işçilerden 32’si işe dönüyor

Birko Birleşik Koyunlular Mensucat’da ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle iş bırakma eylemi yapan işçilerden 37’si tazminatsız olarak işten çıkartıldı. İşçilerin üyesi olduğu Öz İplik İş Sendikası’nın şirket yönetimiyle yaptığı görüşmenin ardından, 32 çalışanın yeniden işe dönmesi konusunda anlaşma sağlandı.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde ise “Öz İplik İş Sendikası ile mevcut durumun değerlendirilmesi ve çalışanların iş yerine karşı icra ettikleri eylemlerden pişman olmaları ve tekrarlanmayacağına dair şirket yönetimine sorumluluk bilincinde taahhütte bulunmalarından dolayı, 32 adet çalışanın iş akitlerinin devamına, 11 Ocak tarihinde iş başı yapmalarına karar verilmiştir” ifadesinin kullanılması dikkat çekti.

ŞİRKET İSTEDİ, SENDİKA ŞUBESİ KAPATILDI İDDİASI

Öte yandan borsagundem’de yer alan habere göre şirketin açıklamasında ayrıca, Öz İplik İş Sendikası Niğde Şubesi Başkanı Faik Apaydın’ın şube başkanlığı görevinden alındığı ve Niğde Şubesi’nin kapatılarak Merkez Şube’ye bağlandığını ifade edildi.

Öz İplik-İş Sendikası Şube Başkanı Faik Apaydın, şirket yöneticileri Mehmet Bedir ve İsmail Düz adını vererek, “6 ay önce Genel Kurul’da yasal boşluktan yararlanarak yönetimi ele geçirdiler. Soyuyorlar. Halka açık bir şirketin, borsada işlem gören bir şirketin parasını hesaplarına aktarıyorlar. Tazminatlarımız da tehlikede. İş bırakma eylemi başlattık” demişti.

‘SUÇ DUYURULARINI YAPTIK’

İşçilerin eylem sürecinde olduğu 30 Aralık 2021 tarihinde fabrika önünde sendika tarafından yapılan basın açıklamasına BİRKO AŞ. Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Aslan da katılmış ve “İçeri girmek istediğimizde silah doğrultuyorlar. Şu anda hurdalar satılıyor herhangi bir ihale açıldığı duymadık” demişti. İlhan Aslan’ın Avukatı Nail Çakır ise gerekli suç duyurularını yaptıklarını belirterek, müvekkilinin usulsüz bir şekilde şirketten istifa etmiş gibi gösterildiğini söylemişti.

SPK CEZA VERMİŞTİ

Öte yandan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Diriteks Diriliş Tekstil Sanayi ve Ticaret hisselerindeki işlemlerle yürütülen inceleme sonucunda şirketin yöneticileri Bedir ve Düz’e idari para cezası uygulanmasını kararlaştırmıştı. SPK’nin 23 Aralık 2021 tarihli haftalık bülteninde yer alan bildirime göre;

İdari sorumluluğu bulunan kişi konumunda olduğu Diriteks Diriliş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin pay piyasasında gerçekleştirdiği işlemlere ilişkin gerekli özel durum açıklamalarının yapılmaması nedeniyle İsmail Düz’e 294 bin 582 TL,
Diriteks Diriliş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler nedeniyle Mehmet Bedir’e 958 bin 581 TL, Selçuk Turna’ya ise 498.445 TL idari para cezası uygulandı. 

Kaynak : Borsagundem


0

Habere yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız