Memura Konut Ve Ki̇ra Yardımı | Senin Sendikan , Senin Sayfan

Memura Konut Ve Ki̇ra Yardımı

  • Anasayfa
  • Memura Konut Ve Ki̇ra Yardımı
MEMURA KONUT VE KİRA YARDIMI
Yazar : Admin / 26 Eylül 2022, Pazartesi / Kategori : Büro Ailesi Sendikası - BAL SEN / Görüntülenme Sayısı : 4652

MEMURA KONUT VE KİRA YARDIMI

Büro Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolunda kurulan Büro Ailesi Sendikamız kuruluşumuzdan itibaren taleplerimizle hizmet kolu fark etmeksizin tüm memurlar için büyük bir özveriyle çalışmaya devam etmektedir.

Büro Ailesi Sendikası olarak enflasyonla paralel artan emlak fiyatları ve kiralar nedeniyle tayin sebebiyle yaşadığı şehirden ayrılan veya diğer sebeplerle konut değişikliği yapmak zorunda kalan ve bütçesine uygun ev bulmakta zorlanan memurların yaşadığı zorluklara zaman zaman şahit oluyoruz. Daha önceleri konut fiyatlarının ve kiraların yüksek olduğu yerler Büyük Şehirler iken bu tamamen değişerek büyük küçük şehir fark etmeksizin tüm ülkede önüne alınamaz bir hal alıp, tayin dönemlerinde feragatlara, hatta ve hatta tercih edilmeyen yerlerin çoğalmasına sebep olduğunu görüyoruz. Bahsettiğimiz sebeplerle konut sıkıntısı yaşayan memurların durumlarının feraha erdirilmesi adına, TOKİ, lojman tahsisi veya diğer konutlarda ev sahibi olmayan Devlet Memurlarına öncelik ve kolaylık sağlanması, Bunun yanında ev sahibi olamayan Memurlara kira yardımı yapılması şeklinde bir yapılandırma olması halinde yer değiştiren veya değiştirmeyi düşünen memurların karar vermesinde kolaylık sağlayacaktır.

Sendika olarak TOKİ, lojman tahsisi veya diğer konutlarda memurlara öncelik verilmesi talebimizle ilgili yasal dayanak olarak 30 Nisan 2021 tarih ve 31470 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığının 2021/9 sayılı İnsan Hakları Eylem Planını baz alarak çalışmalarımızı devam ettirmeyi ve sonucunda Devlet memurlarının konut sahibi olmasının kolaylaştırılmasını sağlamak istiyoruz. Bahsettiğimiz Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde İnsan Hakları Eylem Planı’nın uygulanması sürecinde tüm Bakanlıklar ile tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarının, görev ve sorumluluklarını uygulama takvimi çerçevesinde ve hassasiyetle yerine getirmesi talimatlandırılmıştır. Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde bahsedilen uygulama takviminde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevleri arasında Faaliyet 8.3.j. maddesinde “Toplu konut projelerinin geliştirilmesi sürdürülecek, gençler de dahil olmak üzere ihtiyaç sahiplerinin konut edinme hakkına yönelik tedbirler etkili bir şekilde alınmaya devam edilecektir.” denilmektedir.

Aradan geçen zamanda herhangi bir çalışma olmaması nedeniyle bahse konu İnsan Hakları Eylem Planı Genelgesi gereği Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla görüşmeler yapılarak konut sahibi olmayan memurların Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan satışlarda, satışa sunulan konut sayısında diğer gruplara ayrılan konutlarda olduğu gibi Devlet Memurlarına da konut ayrılması yönünde uygulama başlatılması yönünde çalışmanın başlatılarak tamamlanmasıyla ve Kamu Kurumlarına ait lojmanların tahsisinin, tüm Devlet Memurlarının hizmetine sunulur hale getirilmesiyle, ayrıca konut sahibi olmayan Memurlar için Lojman tahsisi sırasında öncelik ve kolaylık sağlanmasıyla, kiracı olarak memuriyetine devam eden konut sahibi olmayan Memurlara da ayrıca kira yardımının yapılmasıyla bir sorunun daha önüne geçilmesi sağlanmış olacaktır.

Önümüzdeki dönemde Cumhuriyet tarihinin en büyük konut seferberliği başlatılacak olması, konut sahibi olmayan Devlet Memurlarının konut sahibi olabilmesi için büyük bir fırsat olarak görerek “Özgür Birey, Güçlü Toplum, Daha Demokratik Bir Türkiye” vizyonu doğrultusunda insan hakları standartlarını yükseltmek amacıyla hazırlanan insan hakları eylem planı baz alınarak ihtiyaç sahiplerine konut edindirme çalışmanın tamamlanmasıyla Devlet Memurları için oluşan büyük bir sorunun daha önüne geçilmiş olacaktır.

Etiketler:
,Bal Sen
, Büro Ailesi Sendikası
, Burak Dinçer

2

Habere yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız